Cifra alma
Ahogy közeleg az adventi időszak kicsit mindig felébred bennem a buzgóság, jó lenne valami különleges és izgalmas adventi koszorút készíteni, idén egy picit szebben kidekorálni a lakást. 💝
Az is szempont lett mostanában, hogy mindez legyen környezettudatos, esetleg készüljön természetes anyagokból.
Aztán egyszer csak eszembe jutott az egyik tojásíró alkotótársam, aki még tavasszal mesélt arról, hogy ők karácsony előtt a családdal cifra almát szoktak írni méhviasszal.
Hát a viasszal írás az nekem is megy. :) Ezt a népszokást pedig én is ismerem, hiszen nem csak olvastam róla, hanem már késztettem is ilyet még a réges-régen.
(Itt meg is lesheted: Czifra alma)
Az alma hagyományos karácsonyi jelkép. Bár tudjuk hogy a bűnbeesés szimbóluma, ugyanakkor a néphagyományban a termékenységet és a szerelmet jelképezi. Van, ahol karácsonykor az ünnepi menüsor része volt az alma is. A házigazda annyi részre vágta az almát, ahányan az asztalnál ülnek, jelképezve ezzel a család egységét és bízva abban, hogy következő évben is mind ott ülnek majd az ünnepi asztal körül.
💚Megjegyezém: Az alma ilyenkor pont szezonális gyümölcs is. Köztudott, hogy a fenntarthatóság egyik alap pillére, hogy helyi és frissen szüretelt zöldségeket, gyümölcsöket fogyasszunk.
A piros színnek gonoszt távoltartó, rontáselhárító szerepet tulajdonítottak a néphagyományban, ezen kívül a karácsonyi dekoráció egyik közkedvelt színe.
A cifra alma készítése egyébként húsvéti népszokás. Alapvetően ugyanolyan módszerrel készül, mint a viaszrátétes hímestojás. A bajai bunyevác lányok ajándékoztak ilyen módon feldíszített almát, narancsot citromot a kiszemeltjüknek.
A bunyevácok délszláv népcsoport. Magyarországon elsősorban Baja környékén, a Vajdaságban főleg Szabadka, Zombor és Bács városokban és vidékein élnek jelentősebb számban. Hagyományosan római katolikus vallásúak, saját nyelvvel rendelkeznek, amlyet Magyarországon a horvát nyelv egyik nyelvjárásaként tartanak számon.
A lányoknak húsvét előtt időben el kellett kezdeni a legszebb gyümölcsök felkutatását. A nagy gonddal megtalált narancsokat, almákat aztán elvitték a rajzolóhoz. Hímestojást sokan díszítettek, de gyümölcsöt csak a legügyesebb kezű asszonyok készíthettek, mivel ha nem sikerült a minta, akkor azt a héj megsértése mellett tudták csak leszedni.
Egy kis érdekesség: Az a fiú, aki elfogadta a cifra almát vagy narancsot, annak bizony viszonoznia kellett a kedvességet a Szent Antal napi búcsúkor egy szép kendővel vagy cifra papuccsal. Arról nem beszélve, hogy egész nyáron ő kísérte táncba az ajándékot adó lányt.
Szóval bátorkodtam ezt a különleges gyümölcsdíszítési technikát most a karácsonyi készülődésbe beemelni.
Az almákat méhviasszal, viaszrátétes technikával díszítettem először. Tojásdíszítő írókával a pöttyöket és néhol vonalakat rajzoltam az almára. Gömöri tojásdíszítési technikához használatos eszközömmel pedig vonalakat, cseppeket vittem fel a felületre. Ez az eszköz helyettesíthető ceruzába szúrt üvegfejű gombostűvel vagy akár egy fogpiszkálóval is.
A viasszal megírt gyümölcsöket étkezési aranyporral kentem be. Az aranypor csak a viaszos felületbe ragadt bele.
Az aranyport cukrász boltban vásároltam. Ragaszkodtam az étkezési minőséghez, mert ha már nem lesz szükség a dekorációra, akkor az almákat meghámozzuk és elfogyasztjuk.
Az arany színt szintén előszeretettel használják a piros mellett a karácsony díszítésekhez. Egyesek szerint az arany szín Jézusnak, az örök Napnak a szimbóluma, mások szerint a betlehemi csillag ragyogását jelképezi. Az is köztudott, hogy a napkeleti bölcsek is vittek ajándékba aranyat a kis Jézus megszületésekor.
Az aranyozott cifra alma minden esetre méltó dekorációja
lesz a lakásunknak a adventi várakozás ideje alatt.
(Fotó: Bocskor Norbert)
Felhasznált irodalom:
Néprajzi
értesítő 4. évfolyam, 1903.Húsvéti czifra alma és narancs / 4. évf. 6. sz.
196–198. old.
Bunyevácok –
Wikipédia
https://egy.hu/unnep/a-karacsonyi-diszek-elfeledett-uzenete-ezert-kell-az-alma-a-dio-es-a-fenyek-108311
https://www.origo.hu/karacsony/2013/12/alma-es-dio-mint-karacsonyi-szimbolum
http://album.hagyomanyokhaza.hu/album/felvetel_show.php?id=29261
Megjegyzések
Megjegyzés küldése