A repkény


 repkény (Glechoma) az ajakosvirágúak rendjébe, azon belül az árvacsalánfélék családjába tartozó növénynemzetség. Régies vagy egyéb ismert nevei: folyó fű, földiborostyán, katonapetrezselyem, kerek nádrafű, macskagödölye, macskatök

A kerek repkény 15 cm-től félméter magasra is megnő évelő növény. Levelei hosszúnyelűek, vese- vagy szívalakúak, csipkések. A virágai lilák vagy rózsaszínűek. Hajtásai indaszerűen a földön kúsznak.

A népgyógyászat megfázás, légúti betegségek esetén javasolja teája fogyasztását.  Ezen kívül jótékony hatású még tbc (tüdőtuberkulózis) esetén is. Kiváló étvágyfokozó, csökkenti a bélgyulladás tüneteit. Elősegíti a húgyúti gyulladások, fertőzések gyógyulását. Hosszabb távon történő fogyasztása oldja a húgyúti- és epeköveket.

A kerek repkényből készített borogatás kezeli az ekcémás bőrfelületet, a kiütéseket és a gennyes sebeket is egyaránt. Kiválóan hasznosítható a kerek repkényből kinyert olaj visszeres és aranyeres problémákra.


Szóval ez a kis gaznak tűnő fű, komoly gyógyhatással bír és én mindenedig egyszerűen csak elsétáltam mellette. 

A tavasz általában szép sárga színnel festő növényeket hozott, de Irina Mihalevicsnél láttam, hogy ő a repkénnyel kellemes tavaszi zöldet festett. 

Nos, ahogy a képen látjátok, ez nekem sajnos nem jött össze, a sárgám lehet hogy zöldbe hajlik, de mégis inkább sárgának nevezném. 

És hogy miért írok mégis róla most? Nagyon egyszerű. Ez a növény tanított meg rá, hogy a növényi festésnél hiába van adott receptünk, a külső hatások nagyon sokat számítanak a várt eredménynél. 

Irina az alábbi receptet ajánlotta: 


2 marék repkény
200 ml víz

Ezt a főzetet 15 percig zománcozott edényben kell főzni. 
Hozzáadni egy késhegynyi timsót, majd még a meleg festőlébe helyezni a fehér héjú tojást. A repkény hosszan fest, ezért akár egy éjszakára is hagyhatjuk a festőlében. 


Háromszor futottam neki ennek a festésnek, mégsem lett olyan, mint amire vártam.

Ennek ellenére megtanultam: 

A növényi festékeket csak zománcozott fazékban érdemes főzni.

Sokat gondolkodtam és bosszankodtam a dolgon, hogy nekem miért nem sikerül ez a zöld szín. Aztán rájöttem, hogy ezt el kell fogadjam, így alakult, ez van. A növények az itteni földben valószínű más tápanyagokat kapnak, a vizünk is sokkal keményebb. Túl sok tényezős a dolog. 

Szóval ez a kis növény nem csak a új technikai tudást adott nekem, hanem elősegített bennem egy lelki felismerést is: vannak dolgok, amire nincs ráhatásom, egyszerűen csak el kell engedni, mert úgysem tudok rajta változtatni.



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések