Lila káposzta

 Kipróbáltam a lila káposztát is. Egy néhány levél kellett csak a csodához. 🌿Olyan szépen festett, hogy nem tudtam leállni az alkotással.💜 #természetes #természetesszínezék #naturlicherfarbstoff #naturaldye #hímestojás #tojasfestes #eggpainting #eierfärben #jóanépi #hagyományos #traditional #folkart #ouadepaste #easteregg #kraslice #pysanky #hagyomanyorzes #писанки #zerowaste #tudatoséletmód #hulladékmentes #naturalcolor #instawaste #hungarianinsta #madeinhungary #lilakáposzta #rotkohl #purplecabbage #purple #червонакапуста


A lilakáposzta festőlevében készült hímesek valami csodák. Mind egy kicsit más színt kapott, de mindegyik erőteljes és különleges.

A főzőlevet eleve a felső levelekből készítettem, szóval igazán a hulladékmentes felhasználásra törekedtem. :)

A festőleveket mostanában úgy készítem, hogy az alapanyagot beleteszem egy kisebb lábasba és annyi vízet engedek rá, hogy éppen ellepje. Először gyorsan, magas hőfokon felfőzöm, majd visszaveszem alacsonyra és  hosszabb ideig lassú tűzön tartom, épphogy csak rotyogjon. Az elkészült festőlevet ezután félreteszem, úgy hogy még benne marad a növény és hagyom akár egy éjszakán át is lassan lehűlni. 

A képen is látható, hogy hímesek nagy része két színű. Ennek több oka is van. Az egyik az, hogy szerintem így sokkal izgalmasabbak a hímesek, a másik pedig, hogy így több árnyalatot is meg lehet vizsgálni egy és ugyanazon tojáson. Ahhoz, hogy elérjem a két színt, először egy rövid időre megfürdetem a tojást a festőlében, épphogy elüssön a héj színétől. Utána kiveszem, megszárítom és bevonom viasszal azt a részt, amit világosra szeretnék hagyni. Egyes esetekben pontokkal, kis vonalakkal vagy egyéb részletekkel is kiegészítem a mintát. Ezután visszakerül a festékbe és a kívánt sötét színig benne tartom. Száradás után leolvasztom a viaszt és így készülnek el a lenti képen látható hímesek.



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések